HASTA NAKİL

Sude Ambulans Hasta Nakil Hizmetleri

İnsanlar günlük yaşam içerisinde birçok sebepten dolayı kaza veya yaralanmaya maruz kalabilmektedir. Bunların haricinde kısa dönemli veya kronik olarak yaşamış oldukları hastalıklardan dolayı sıkıntı çekebilmektedirler. Bu gibi sebeplerden dolayı bireylerin hastaneye nakil edilmesi gerekebilmektedir. Durumu acil olan bireylerin kendilerinin, akrabalarının, üçüncü şahısların veya müdürlüğün haberleşme araçlarını kullanarak il ambulans 112 komuta kontrol merkezini arayarak yardım talep etmesi olasıdır. Bu gibi durumlarda kamu kurumlarının ambulans hizmetlerinin yanı sıra özel ambulans servislerinin de ambulans hizmetleri de destek sağlamaktadır. Özel ambulans servisleri gitmiş olduğu acil durum vakalarını, ilin ambulans 112 komut kontrol merkezine bildirmekle yükümlüdür. Ayrıca bu vakaların kişisel bilgilerini ve ambulans personelinin uygulamış olduğu müdahaleyi de Ambulans Servisi Hasta Muayene/Gözlem Formuna geçirmek zorundadır. Bu formlar aylık olarak toplanmaktadır. Toplanan bu formlar 112 komuta kontrol merkezine gönderilir. Özel ambulans servisi hizmetini sağlayan hastanelerin hiçbiri kendi başlarına bağımsız olarak hareket etmemektedirler.

Hasta Nakil Ambulansı

Hasta nakil hizmetleri normal tıbbi müdahalelerden farklı olarak gerçekleşmektedir. Bu hizmeti sağlamak amacı ile vakaya giden ambulans personeli, hasta veya yaralıya hiçbir bir tıbbi müdahale de bulunmamaktadır. Hastane nakil hizmetlerinin temel amacı, hasta veya yaralının sağlık kuruluşundan evine veya evinden sağlık kuruluşuna nakil işlemlerini gerçekleştirmektir.

İstanbul özel ambulans servisleri hasta nakil hizmetlerini de gerçekleştirmektedir.

Ambulanslar kendi içerisinde çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Temel olarak ambulanslar kara, hava ve deniz olarak üçe ayrılmaktadır. Bu ambulans çeşitlerinden en fazla kullanılanı şüphesiz kara ambulanslarıdır. Kara ambulansları da kullanım amacına göre farklı tiplere ayrılmaktadır. Acil yardım ambulansı, hasta nakil ambulansı, özel donanımlı ambulans ve yoğun bakım ambulansı kara ambulanslarının çeşitli tipleri arasında yer almaktadır. Hasta nakil ambulansı; herhangi bir tıbbi müdahalenin gerçekleştirilmediği, sadece hasta veya yaralının naklinin sağlanmasının amaçlandığı, içerisinde en az bir tane sağlık personelinin bulunması gerektiği ve yönetmeliklerde belirtilen bazı tıbbi ve teknik donanıma sahip olmasına gereken ambulans çeşididir.

Özel Hasta Nakil Hizmetleri

Hasta nakil ambulansları, kamu kurum ve kuruluşlarına ve de özel sağlık kuruluşlarına bağlı olarak hizmet vermektedir. Hasta nakil acil ambulansın hizmet verebilmesi için Türk Standartları Enstitüsünden araç tadilat belgesi alınmalıdır. Ayrıca müdürlükte belirtilen ek-6’ya uygun bir biçimde uygun belgesi alınmalıdır. Bu belgelerin trafik birimleri tarafından tescil edilmesi zorunludur. Hasta nakil hizmetlerini sağlayan ambulansların nakil esnasında içerisinde en azından bir tane sağlık personeli bulunması zorunludur. Bu hasta nakil hizmetini veren ambulansların içerisinde asgari olarak bulunması gereken donanımlar mevcuttur. Bunlar; haberleşme cihazları (telefon veya telsiz) , bir adet tansiyon aleti, bir adet temel tıbbi malzeme çantası ve bir adet portatif oksijen ünitesi, otomatik eksternal defibrilatör, araç takip ve navigasyon sistemleridir.

Ambulans içerisinde en azından bir sağlık personelinin bulunmasının yanı sıra bir tane de şoför bulunmak zorundadır. Ambulans içerisinde toplamda iki kişi görev almaktadır. Ambulans içerisinde şoförün yerine Paramedik veya ATT (Acil Tıp Teknisyeni) personelinin bulunması da uygun olabilir. Hasta nakil sırasında sağlık personelinin hasta kabininde bulunması zorunludur.

Kara ambulanslarının rengi beyazdır. Acil yardım ve tıbbi destek sağlayan ambulanslar üzerinde kırmızı fosforlu şeritler yer almaktadır. Hasta nakil ambulanslarında ise bu şerifler lacivert rengine sahiptir. Yoğun bakım veya yeni doğan ambulanslarında şeritler iki tanedir. Bunların birisi kırmızı diğeri ise mavi renktedir. Bu hizmetlerden faydalanmak için kartal özel ambulans servislerinden Sude Ambulans’a başvurmanız yeterlidir.

Sizde Mutlu Müşterilerimiz Arasına Katılın

20,000'den Fazla Hasta Nakil İşlemi Gerçekleştirdik

Ambulans ihtiyacınız mı var? Hemen iletişime geçin.
0532 556 2620